Ev Taşırken Televizyon Nasıl Paketlenir ?

Ev Taşırken Televizyon Nasıl Paketlenir ?

Ev Taşırken Televizyon Nasıl Paketlenir ?

Ev Taşırken Televizyon Nasıl Paketlenir ?

Ev Taşırken Televizyon Nasıl Paketlenir ?

Günümüz teknolojisinde televizyonlar artık çok ince üretilmekte ve boyut olarak da büyüdüler.İnce ve büyük televizyonları nasıl paketlemeniz gerektiğini sizlere anlatacağız.

Evimizde bulunan 40 inch ve büyük ekranlı televizyonlar artık neredeyse taşınma ücretleri ile aynı fiyatlara denk gelebiliyor.Bu sebeple özellikle evden eve nakliyat firmalarının en çok dikkat etmesi gereken konu televizyonun en güzel şekilde paketlenmesidir.Bize soracak olursanız televizyon paketlemesini kendiniz yapmanızdır.

Paketlemeyi siz yapacaksanız bir kaç malzeme almanız gerekmektedir.Malzeme listesi için alış veriş listeniz;

* Balonlu naylon
* 2-3 adet 5cm strafor
* Tv koliniz mevcut değil ise büyük bir koli
* Sağlam koli bantı

Tüm malzemeler bunlardır.Balonlu naylonlar ambalaj malzemesi satan yerlerden temin edilebilir.Tüm bir paketi 50-75TL arasında satın alabilirsiniz.Kalan kısımlarıda diğer eşyalarınızın sarılmasında kullanılabilir.Özellikle buzdolabı,bulaşık makinesi ve diğer beyaz eşyalar.

Televizyon Nasıl Paketlenmeli ?

İlk olarak televizyonu kablo ve aparatlarından kurtarın.

* Balonlu naylonu serin ve 5cm straforlardan birini yerleştirin, üzerine televizyonu koyalım bir balonlu naylon ile saralım ve en üst diğer 5cm straforu koyalım.Yarım ekmek tost yapar gibi televizyonu sardık ve son olarak bant ile tamamen bantlıyoruz ve üzerine ne olduğunu yazıyoruz.

Strafor ile güzelce sardığımız için televizyona artık yanlardan gelen darbelere karşı televizyonu koruyacaktır.Balonlu naylon ilede açık kalan üst,alt ve yan kısımları kapattığımız için buralardan gelecek darbelerden korunacaktır.

Yetersiz paketleme yapılan televizyonun nakliyat kamyonu ile götürülmesine asla izin vermeyin.Evden eve nakliyat firmasından bir kez daha paketleme yapmasını özellikle rica edin.

Türk Ticaret Kanunu gereği eşya taşımacılığında yapılan paketlerin yetersiz kalmasından dolayı eşyalara gelecek zararlardan nakliyat firması sorumlu değildir.Tüm sorumluluğun sizde olduğunu unutmayın ve ilk önce siz paketleyin ve sonra da evden eve nakliyat firmasına paketleme yapmasını rica edin.

Türk Ticaret Kanunu ilgili maddesi:

Sorumluluktan kurtulma sebepleriMADDE 898- (1) Kanunun 878 inci maddesinde öngörülenlerden farklı olarak, zıyaın veya hasarın aşağıdaki sebeplerden kaynaklanması durumunda, taşıyıcı sorumluluktan kurtulur:
a) Taşıyıcı, değerli maden, taş, mücevher, posta pulu, madenî para, belge veya kıymetli evrak taşıyorsa.
b) Gönderen tarafından yapılan paketleme veya etiketleme yetersizse.
c) Taşınan eşya gönderen tarafından işleme tabi tutulmuş, yüklenmiş veya boşaltılmışsa.
d) Taşıyıcı tarafından ambalajlanmamış olan eşya taşınmışsa.
e) Taşıyıcının, muhtemel hasar tehlikesine karşı göndereni önceden uyarmış olmasına rağmen, gönderenin ısrarıyla, büyüklüğü ve ağırlığı itibarıyla yükleme ve boşaltma yerindeki şartlara uygun olmayan eşya yüklenmiş veya boşaltılmışsa.
f) Canlı hayvan veya bitki taşınmışsa.
g) Eşya doğal veya ayıplı yapısı dolayısıyla, özellikle kırılma, işlev bozukluğu, paslanma, bozulma veya sızma gibi sebeplerle kolaylıkla zarar görebilecek nitelikteyse.
(2) Oluşan zararın, durum ve şartlara göre, birinci fıkrada belirtilen tehlikelerden kaynaklanmış olabileceği hâllerde, zararın bu tehlikelerden doğmuş olduğu varsayılır.
(3) Taşıyıcı, birinci fıkra hükmüne, ancak, durum ve şartlara göre üzerine düşeni yapmış ve tüm önlemleri alıp talimatlara uymuşsa dayanabilir.

B ve D maddelerinde açıkca göründüğü gibi yukarıda anlatmaya çalıştığımız durumu özetliyor.

Eğer paketleme için koli bulamadıysanız televizyonun boyutlarına uygun olacak şekilde ufak kartonları 2 kat yaparak ön ve arkaya koyabilirsiniz.Böylece televizyon için gerekli paketleme yapılabilir.

Kalan malzemeleri kesinlikle atmayın diğer önemli eşyalarınız için paketleme yapabilirsiniz.Özellikle çizilmesini istemediğiniz her eşyanıza balonlu naylon ile koruma sağlayabilirsiniz.Özellikle elektronik eşyalarınızın paketlemesini ilk önce siz yapın sornada nakliyat firmasından tekrar paketlemesini rica edin.

Balonlu naylonu yüksek fiyatlara almak için kesinlikle ambalaj ürünleri satan firmalardan alın.Bu firmalarda fiyatlar daha düşük olacaktır.Aynı ürünün fiyatı yapı market ve nalburlar da daha pahalıya satılmaktadır.

Size vereceğimiz bilgiler bu kadardır eşyalarınızın güvenliği size aittir.Sigortalı taşımacılıklarda bile dikkat etmeniz gerkenleri de daha önce kırılan eşyalar ve sigortalı nakliyatın önemi yazımızda sizlere anlatmıştır.

Daha önce yazdığımız yazımız yazılarımıza göz atabilirsiniz.
Bulaşık makinası nasıl taşınmalı ?

Ev Taşırken Televizyon Nasıl Paketlenir ?